BCC קרצינומת תאי הבסיס

אחד מכל שלושה מקריי סרטן המתגלים הינם סרטן העור, ורוב מקרי סרטן העור הינם סרטן של תאי בסיס – BCC

BCC – (Basal Cell Carcinoma) או קרצינומת תאי הבסיס, הינו סרטן העור השכיח ביותר בגוף האדם. הסיכון לפתח סרטן זה לאורך החיים עומד על כ 18%.
הגידול מופיע בפנים ובגוף. מקור תאי הגידול בזקיק השערה בעור. במידה והגידול מוסר מוקדם דיו, הפרוגנוזה (סיכויי ההחלמה) מצוינים. אולם, ללא התערבות רפואית הגידול מתפשט, חודר והורס את הרקמה הבריאה הסמוכה. במקרים נדירים BCC אף שולח גרורות ( בגידול שגודלו למעלה מ 3 ס"מ קיים 1-2% סיכון לגרורות).

מה הם הסימפטומים?
הסימפטומים הבאים אופייניים ל BCC , יחד עם זאת רק רופא מיומן יוכל לבצע אבחנה קלינית מדויקת ולאשרה באמצעות ביופסיה. מומלץ לבדוק את כל עור הגוף על ידי רופא עור מומחה או פלסטיקאי מומחה באופן קבוע. (על תכיפות הבדיקות כדאי להתייעץ עם הרופא בהתאם לסוג העור ולהשתייכות לקבוצת סיכון).

  • הסימפטומים:
    פצע פתוח שמדמם או מפריש, או מגליד ואחר כך נשאר פתוח למשך מספר שבועות. קיום פצע שאינו מגליד הוא סימן שכיח מאד לסרטן של תאי בסיס.
  • כתם אדמדם או אזור מגורה. בדרך כלל על החזה, כתפיים, זרועות או רגליים. האזור עלול להיות מכוסה בגלד, לכאוב או לגרד. לעיתים הכתם עלול להישאר זמן רב ללא גרימת אי-נוחות כלשהי.
  • גבשושית שיש לה מראה מבריק או שקוף, אך לעיתים ורדרד, אדמדם או לבן. הנגע יכול להיות גם כהה, שחור או חום, ניתן בקלות לטעות ולחשוב שמדובר בשומה.
  • גידול בצבע ורדרד עם שוליים מורמים מעט וגלד במרכז. כאשר הנגע גדל, עלולים להתפתח כלי דם קטנטנים באזור.
  • אזור שנראה כמו צלקת, בצבע לבן, צהבהב או כמו שעווה, שיש לו בדרך כלל גבולות בלתי מוגדרים. העור עצמו מבריק ומתוח. נגע כזה עלול להצביע על הימצאות גידול אגרסיבי.

מראה אופייני


ל BCC צורות שונות, בתמונה הבאה אחת הצורות האופייניות ומראה רקמתי תחת מיקרוסקופ ( כפי שנראה בניתוח מוס – MOHS ):

הטיפול ב BCC
כריתה סטנדרטית של הנגע – Standard excision

המנתח מסיר את הנגע עם כ 4 מ"מ תוספת שוליים של עור בריא "ליתר ביטחון" לכל צד. לאחר הכריתה נסגר הפצע הניתוחי בתפרים, והרקמה שהוסרה נשלחת למעבדה הפתולוגית לבדיקה מיקרוסקופית על מנת לקבוע האם שולי הרקמה חופשיים מתאים ממאירים. הבדיקה הפתולוגית מתקבלת מספר ימים אחרי הפעולה. לשיטה זו סיכוי ריפוי של כ 90%. במידה ושולי הרקמה שהוסרה מעורבים בגידול יש צורך בטיפול נוסף. בשלב זה יש מקום כי הרופא ידון עם החולה בטיפול בשארית הגידול שנותרה בגוף באמצעות שיטת מוס – MOHS.

גילוח של הנגע או גירוד וצריבה עם מחט חשמלית – Shave / ED&C

הרקמה הסרטנית מגורדת מהעור או מוסרת בגילוח שטחי עם להב ובסיסה נצרב עם מחט חשמלית לעצירת דימום וצריבת שארית תאי הסרטן. לעיתים יש צורך לחזור על תהליך זה פעמיים על מנת להבטיח הסרה הנגע במלואו. סיכויי הריפוי פחותים רק במעט בהשוואה לכריתה סטנדרטית. במידה והנגע חוזר יש מקום כי הרופא ידון עם החולה בטיפול בשארית הגידול שנותרה בגוף באמצעות שיטת מוס – MOHS.

הסרת הנגע באמצעות הקפאה – Cryotherapy

תאי הגידול נהרסים בהקפאה בחנקן נוזלי. לעיתים יש צורך לחזור על התהליך כדי להבטיח השמדת כל התאים הממאירים. זהו טיפול קל, ומועדף בחולים שאינם מתאימים לניתוח בשל מצב כללי ירוד, נטייה לדימום, מחלות רקע רבות וסיכון ניתוחי גבוה. סיכויי הריפוי דומים לשיטות שהוזכרו לעיל.

טיפול בקרינה

קרני רנטגן ממוקדים אל הנגע. להשמדה מלאה של הנגע לעיתים נדרשים מספר טיפולים, בדרך כלל מספר פעמים בשבוע למשך מספר שבועות. בשיטה זו משתמשים עבור גידולים שקשה להרחיקם בדרך כירורגית או אצל חולים מבוגרים שמצב בריאותם הכללי ירוד. אינה מומלצת לחולים צעירים.

שיטת מוס MOHS – Mohs Micrographic Surgery

טכניקת הניתוח היעילה לטיפול בסרטן העור! השיטה בעלת סיכויי הריפוי הגבוה ממבין שיטות הטיפול.
המנתח מסיר את הרקמה בשוליים צרים תוך שמירה על הרקמה הבריאה, מצלם ומאייר את הפגם בגוף ובודק את הרקמה מייד במעבדה הסמוכה לחדר ניתוח במלואה, לרבות כל השוליים העמוקים וההיקפיים תחת מיקרוסקופ. במידה ונותרת שארית גידול, הסרתו מתבצעת מייד ומונחית ע"י המיקום בצילום ובאיור. במידת הצורך המנתח ימשיך להסיר שכבת גידול אחר שכבה תוך בדיקה במיקרוסקופ עד שיגיע לשכבה נקייה מרקמת גידול.
שיטה זו חוסכת כריתה של רקמה בריאה (שבדרך כלל נכרתת להשגת ביטחון מלא שאין יותר תאי גידול) ובכך חוסכת פגיעה אפשרית באיברים תפקודיים חשובים כדוגמת עפעף, כנף האף ושפתיים ומצמצמת את אורך הצלקת.
לעיתים קרובות משתמשים בשיטת מוס כאשר גבולות הגידול אינם ברורים לעין, כאשר יש חזרה של הגידול, בגידולים אגרסיביים ובגידולים במקומות בעייתיים כמו אף, אוזניים, שפתיים וסביב לעיניים. מידת ההתפשטות המקומית של הגידול בעת האבחנה שונה מאדם לאדם ומשפיעה על גודל הפגם בתם הסרתו ומידת הצורך בשחזור האיבר החולה בפנים. סיכוי הריפוי בשיטה תלוי בניתוחים קודמים או טיפולים קודמים לגידול וכן במידת האגרסיביות של הגידול השונה ממקרה למקרה.

נוסף על שיטות אלו קיימים טיפולים תרופתיים מקומיים במשחות המעודדות את מע' החיסון כנגד הנגע הסרטני או משחות כימותרפיות מקומיות –  אולם אלו יעילות בעיקר לנגעים שטחיים או טרום סרטנים.

לקריאה נוספת על BCC – אתר האגודה למלחמה בסרטן.

לייעוץ ותיאום פגישה צור קשר ונשוב אליך בהקדם

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם