ניתוח עפעפיים עליונים ותחתונים

עם ההתבגרות נוצר עודף עור בעפעף עליון ותחתון עם בלט של מדורי שומן ("שקיות שומן") . בניתוח עפעפיים קוסמטי ( הקרוי blepharoplasty ) , מסיר דר' גיל את עודפי העור וכן את מדורי השומן הבולט ובכך מצעיר ומרענן את מראה  העין .

הן בניתוח עפעף עליון והן בניתוח עפעף תחתון מטפל דר' גיל בעודפי עור ושומן, זאת במידה שמרנית וזהירה. בניתוח מתיחת עפעף עליון עיקר מטרת הניתוח הינה הסרת עודפי העור ובניתוח עפעף תחתון עיקר מטרת הניתוח הינה הסרת עודפי השומן. גישה אגרסיבית בהסרת עודפי עור ושומן עלולה להותיר מראה "חלול" ו/או משיכה של עפעף תחתון כלפי מטה (מצב הקרוי אקטרופיון). 

הרמת גבות הינה פעולה הנדרשת לעיתים קרובות כתוספת לניתוח עפעף עליון במידה וקיימת צניחת גבה ומשלימה את ריענון והצערת מראה העין. במידה וצניחת גבות לא תתוקן בניתוח הרמת גבות, הרי שאפקט ניתוח עפעפיים עליונים לא יהיה מקסימלי – ייוותרו קפלי עור עקב הגבות הצנוחות.

בפגישת הייעוץ אנא ציינ/י בפני דר' גיל את המאפיינים שמטרידים אותך במראה העפעפיים.

חשוב להבין את מגבלות הניתוח: אין בכוחו של ניתוח עפעפיים להעלים כתם כהה / היפרפיגמנטציה בעפעף תחתון שהינו לרוב תורשתי, להעלים קמטים בצידיי העין או להעלים בצקת כרונית בעפעף. בפגישת הייעוץ אבדוק ואעריך את מיקום הגבות ביחס למבנה הגרמי של ארובת העין, במידה והגבה צנוחה הרי שניתוח מתיחת עפעף לבדו אינו הפתרון ויש לשקול ניתוח הרמת גבה.

במידה ואת סובל/ת מיובש בעיניים, המתבטא בעקצוץ, צריבה או תחושת גוף זר ו/או נוהג/ת להשתמש בטיפות תחליף דמעות אנא ציינ/י זאת בפניי. אני נוהג להפנות מטופלים להערכת מידת היובש בעיניים טרם הניתוח ע"י רופא עיניים.

תהליך הניתוח:

טרם הניתוח דר' גיל משרטט את קו החתך: בעפעף עליון לאורך הקפל ובצד ארובת העין לפי מידת עודף העור ובעפעף תחתון מתחת לקו הריסים ובצד ארובת העין קן אלכסוני (ראי/ה איור להלן). החתך ממוקם בקפלים וקמטים טבעיים על מנת לטשטש ולהסתיר את הצלקת. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש. דר' גיל מסיר את עודפי העור ושומן ממדורי השומן הפנימיים. בתום הניתוח העור נתפר בתפרים עדינים. במקום החתך נותרת צלקת, הנראית בתקופה המיידית אחרי הניתוח ומטשטשת במידה רבה בחודשים אחרי הניתוח עד כדי כך שכמעט אינה נראית.

 

תהליך ההחלמה:

 מיד אחרי הניתוח יש להקפיד על מנוחה עם ראש מורם על כרית, קירור האזור עם רטיות קרות (קומפרס קר), ובימים הבאים למרוח משחה אנטיביוטית בחתך. במידה והינך מטופל/ת בתרופה ליתר לחץ דם יש להקפיד על המשך טיפול ואיזון לחץ הדם בטרם ואחרי הניתוח. צפוי כי יראו סימני שטף דם מקומי ושינויי צבע הדומים לשינוי צבע העור במקרה של חבלה (ראשית צבע אדום , אח"כ ירקרק ואז צהבהב אשר יעלם בהדרגה). צפויה בצקת / נפיחות בעפעפיים, מרבית הסימנים והבצקת יסוגו תוך כ 7-10 ימים. יש להימנע מספורט בשלושת השבועות הראשונים אחרי הניתוח.

טרם פגישת הייעוץ אנא קראי את טופס ההסכמה לניתוח עפעפיים.

 תופעות נוספות העשויות להיות אחרי הניתוח:

  • משיכה של העפעף התחתון כלפי מטה וחשיפת העין, מצב הקרוי אקטרופיון ונגרם כתוצאה מקיצור העפעף או התכווצות הצלקת הפנימית. על מנת להימנע ממצב זה מועדפת גישה זהירה ושמרנית בהסרת עודפי העור. יש לזכור כי עודף עור בעפעף קל יותר לטיפול מאשר חסר עור. במידה ומסאג' מקומי והמתנה בת מספר חודשים לא משפרת משיכת עפעף יתכן צורך בניתוח מתקן.
  • אסימטריה בין העפעפיים (לעיתים רבות ישנה אסימטריה בין העפעפיים טרם הניתוח)
  • יובש / דמעת בעיניים , הניתנת לטיפול בטיפות תחליף דמעות .
  •  
  • תופעות נדירות: דימום עמוק מיד אחרי ניתוח המחייב עצירת דימום בחדר ניתוח, פזילה בשל פגיעה בשריר גלגל העין ונשירת ריסים במקום הניתוח
לייעוץ ותיאום פגישה צור קשר ונשוב אליך בהקדם

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם