SCC קרצינומת תאי הקשקש

SCC

אחד מכל שלושה מקריי סרטן המתגלים הינם סרטן העור ואחד מכל חמישה ממקרי סרטן העור הינם SCC SCC (squamous cell ca) / קרצינומת תאי הקשקש.

הסיכון לפתח סרטן מסוג זה לאורך החיים מוערך בכ 10%.
הגידול מופיע בעיקר בעור פנים ולעיתים בעור הגוף. גורמי הסיכון העיקריים לפתח סרטן מסוג זה הינם עור בהיר, חשיפה כרונית לשמש, דיכוי חיסוני (תרופתי או על רקע CLL) וחשיפה לנגיף ה HPV.
SCC  מתקדם מקומית בעור וכך הורס את הרקמה הבריאה. נוסף על כך SCC עלול לשלוח גרורות בהסתברות של כ 2% ולחדור לעצבים ולנדוד לאורכם בהסתברות של כ 5-10%.
האופי ההיסטולוגי בביופסיה (מראה הרקמה בבדיקה במיקרוסקופ) מצביע על מידת האגרסיביות ומסוכנות הגידול.

מהם הסימפטומים ?

הסימפטומים הבאים אופייניים ל SCC, יחד עם זאת רק רופא מיומן יוכל לבצע אבחנה קלינית מדויקת ולאשרה באמצעות ביופסיה. מומלץ לבדוק את כל עור הגוף על ידי רופא עור מומחה או פלסטיקאי מומחה באופן קבוע. (על חולים עם עבר של חשיפה רבה לשמש, בעלי עור בהיר או מדוכאי חיסון (תרופתי או על רקע CLL) להיבדק לעיתים תכופות יותר).

סימפטומים

·        SCC מופיע לרוב באזור הנחשף לשמש. הפנים (בפרט אוזניים ושפתיים) וכן גב כפות הידיים, אמות ושוקיים הם המקומות הנפוצים להתפתחות סרטן זה.
·        בליטה או גוש מחוספס בעור. ככל שהבליטה גדלה תתכן התפתחות גלד.
·        פצע אשר אינו מתרפא באזור החשוף לשמש.
·        רובד אדמדמם קשקשי הגדל באיטיות.
·        לעיתים נדירות SCC מופיע בציפורן ועלול להרוס את הציפורן.
·        גדילה מהירה מצביעה על מידת האגרסיביות של הגידול.
·         חדירת גידול לעצב יכולה להתבטא בכאב מקומי או נימול.
·        נגע טרום סרטני הקרוי actinic keratosis יכול הקדים SCC. הנגע מופיע בעיקר החל מגיל 40 ונראה כרובד קטן קשקשי יבש, לעיתים מגרד או מגורה.

מראה אופייני

בתמונה הבאה אחת הצורות האופייניות ל SCC ומראה רקמתי תחת מיקרוסקופ) כפי שנראה בניתוח מוס – MOHS):

הטיפול ב SCC

כריתה סטנדרטית של הנגע – Standard excision

המנתח מסיר את הנגע עם כ 5 מ"מ תוספת שוליים של עור בריא "ליתר ביטחון" לכל צד. לאחר הכריתה נסגר הפצע הניתוחי בתפרים, והרקמה שהוסרה נשלחת למעבדה הפתולוגית לבדיקה מיקרוסקופית על מנת לקבוע האם שולי הרקמה חופשיים מתאים ממאירים. הבדיקה הפתולוגית מתקבלת מספר ימים אחרי הפעולה. לשיטה זו סיכוי ריפוי של כ 92%. במידה ושולי הרקמה שהוסרה מעורבים בגידול יש צורך בטיפול נוסף. בשלב זה יש מקום כי הרופא ידון עם החולה בטיפול בשארית הגידול שנותרה בגוף באמצעות שיטת מוס – MOHS.

גילוח של הנגע או גירוד וצריבה עם מחט חשמלית – Shave / ED&C

הרקמה הסרטנית מגורדת מהעור או מוסרת בגילוח שטחי עם להב ובסיסה נצרב עם מחט חשמלית לעצירת דימום וצריבת שארית תאי הסרטן. לעיתים יש צורך לחזור על תהליך זה פעמיים על מנת להבטיח הסרה הנגע במלואו. סיכויי הריפוי פחותים רק במעט בהשוואה לכריתה סטנדרטית. במידה והנגע חוזר יש מקום כי הרופא ידון עם החולה בטיפול בשארית הגידול שנותרה בגוף באמצעות שיטת מוס – MOHS.

טיפול בקרינה

קרני רנטגן ממוקדים אל הנגע. להשמדה מלאה של הנגע לעיתים נדרשים מספר טיפולים, בדרך כלל מספר פעמים בשבוע למשך מספר שבועות (סה"כ נדרשים 15-30 טיפולים). בשיטה זו משתמשים עבור גידולים שקשה להרחיקם בדרך כירורגית או אצל חולים מבוגרים שמצב בריאותם הכללי ירוד. אינה מומלצת לחולים צעירים עם גידול הניתן להסרה כירורגית.

שיטת מוס MOHS – Mohs Micrographic Surgery

טכניקת הניתוח היעילה לטיפול בסרטן העור! 
המנתח מסיר את הרקמה בשוליים צרים תוך שמירה על הרקמה הבריאה, מצלם ומאייר את הפגם בגוף ובודק את הרקמה מייד במעבדה הסמוכה לחדר ניתוח במלואה, לרבות כל השוליים העמוקים וההיקפיים תחת מיקרוסקופ. במידה ונותרת שארית גידול, הסרתו מתבצעת מייד ומונחית ע"י המיקום בצילום ובאיור. במידת הצורך המנתח ימשיך להסיר שכבת גידול אחר שכבה תוך בדיקה במיקרוסקופ עד שיגיע לשכבה נקייה מרקמת גידול.
שיטה זו חוסכת כריתה של רקמה בריאה (שבדרך כלל נכרתת להשגת ביטחון מלא שאין יותר תאי גידול) ובכך חוסכת פגיעה אפשרית באיברים תפקודיים חשובים כדוגמת עפעף, כנף האף ושפתיים ומצמצמת את אורך הצלקת.
לעיתים קרובות משתמשים בשיטת מוס כאשר גבולות הגידול אינם ברורים לעין, כאשר יש חזרה של הגידול, בגידולים אגרסיביים ובגידולים במקומות בעייתיים כמו אף, אוזניים, שפתיים וסביב לעיניים.

לקריאה נוספת על ניתוחי מוס MOHS.

נוסף על שיטות אלו קיימים טיפולים תרופתיים מקומיים במשחה כגון כימותרפיה במשחה או תרופה המעודדת את מע' החיסון כנגד הנגע הסרטני, אלו נמצאו יעילים בעיקר לנגעים טרום סרטניים ושטחיים .

לייעוץ ותיאום פגישה צור קשר ונשוב אליך בהקדם

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם